Saemien pedagogeles faagebiejjieh 2020 programme

Gaskevåhkoen 22.04.2020 Aamhtese: Maanah jïh gïele

08.00 Registreereme – Prïhtjege/löövje

09.00 Buerie båeteme, SEAF

09.10 Kulturelle boelhke

09.20 Rïhpestimmie
Saemiedigkielihtes, Mikkel Eskil Mikkelsen

09.30 Buerie båeteme Guovdageaidnusne
tjïelten åejvie Hans Isak Olsen


09.35 Saemien maanaj jïh noeri byjjenimmie-tsiehkie
maanatjirkie Inga Bejer Engh


10.05 FN-en maanakonvensjovne. Saemien maanaj reaktah
seniorraeriestæjja Risten Birje Steinfjell, Redd Barna 


10.20 Boelhke

10.40 Ellies råajvarimmie maanide jïh noeride
prosjeekteåejvie Ragnhild Buljo, Guovdageaidnun tjïelte/NAV

11.05 Jieledehaalveme. Guktie maanagïerte jïh skuvle maehtieh dejnie barkedh?
psykolååge Margrethe Bals Utsi jïh Anne Lene Turi Dimpas, SANKS 

11.30 Lunsje

12.30 Jïenebegïeleldh jïh ietnien-gïelen darjomem lïereme
seniorraeriestæjja Espen Egeberg, Statped

13.15 Gïelelutnjemem
Saemiedigkie

13.40 Postersesjon
Nasjonalt senter for samisk i opplæringa, SEAD/Statped, Ovttas, Sámi allaskuvla, Samiske veivisere, Forlag, NetSam, Redd barna, Barneombudet, duodjiutøvere

14.15 Boelhke

14.30 Parallelle sesjovnh:

  1. Gïelebiesie
    Åejvie gïelebieseste, Marikaisa Laiti, Anár

  2. Faageorrestimmiem
    faageåejvie maadthskuvlen ööhpehtimmesne, Brita Oskal Eira, Saemiedigkie

  3. Goerehtimmiedïrregh
    seniorræriestæjjide Kirsten Wirkola jïh Tor Persen, SEAD/Statped

15.15 Parallelle sesjovnh:

  1. Joejke jïh vaajese maanagïertesne
    joejkestæjja jïh aarhskuvle-lohkehtæjja Anne Lise Varsi, Tana

  2. Joejke jïh vaajese maadthskuvlesne
    jïlleskuvlelektovre Ánte Mihkkal Gaup

  3. Joejke jïh vaajese Jåarhkeskuvlesne
    lohkehtæjja jïh tjaelije Karen Anne Buljo, Alta

16.00 Orrijimmie fïere guhten stasjovnesne

16.15 Busse Juhlsen gåajkoe

17.15 Busse Juhlseste Thon hotellese

19.00 Gaskebiejjie, Thon hotellesne

Dåarstan, Voerhtjen 23.b- Aamhtese: Teknologije saemien maanagïertesne jïh skuvlesne

09.00 Digitaliseeringe maanagïertesne jïh skuvlesne
Saemiedigkie

09.30 Teknologije meatan vaalteme maanagïertesne jïh skuvlesne
Miriam Modasli og Oda Bøthun, SLOT, Statped

10.10 Boelhke

10.30 Parallelle sesjovnh:

  1. Digitaale dïrregh maanagïertesne
    voesteslektovre Maria Dardanou jïh universiteten lektovre TorsteinUnstad, UiT

  2.  Minecraft tæjmoeplaanesne
    Statped
  3. Konteekste
    Berit Merete Nystad Eskonsipo, Giellatekno, samisk språkkonsulent,Senter for samiske studier, UiT

12.00 Lunsje

13.00 Parallelle sesjovnh:

  1. Ipad maanagïertesne
    Aina K. Lindbak , Ida E.Harviken jïh Ellen-Marit Oskal Gaup, Statped

  2. Skuvletjaalege skuvlesne
    åejveste Nasjonalt senter for samisk i opplæringa Berit Anne Bals Baal og leder for SEAD i Statped, John Marcus Kuhmunen

  3. Væptehketellefovne goh pedagogeles dïrreginie -
    Liv Inger Somby, faage-koordinatore journaliste-ööhpehtimmesne Saemien jïlleskuvlesne, Sámi allaskuvlla

14.00 Gåatan vuelkebe / Buerie gåatan vuelkeme!