Sáme pedagogalasj fáhkabiejve 2020 - prográmma

Sámemánáj, - ja nuoraj bajásjaddamdille, giella ja teknologijja

Gasskavahkko 22.04.2020 - Tiebmá: Máná ja giella

08:00 Tjáledibme - káffa/tedja

09:00 Buoris boahtem
SEAF baktu

09:10 Kultuvralasjmuossádibme

09:20 Rahpam
SámedikkerádeMikkel Eskil Mikkelsen

09:30 Buorisboahtem Guovdagæjnnuj
báhkojådediddje Hans Isak Olsen

09:35 Sámemánáj ja nuoraj bajássjaddamdile
Mánájoahttse Inga Mejer Behn

10:05 ÅN mánájkonvensjåvnnå. Sámemánáj rievtesvuoda
seniorrádevadde Risten Birje Steinfjell 

10:20 Båddå

10:40 Ålleslasj ratjástibme mánájda ja nuorajda
prosjæktajådediddje Ragnhild Buljo, Guovdagæjno suohkan/NAV

11:05 Iellemrijbadibme. Gåktu máhtti májájgárde ja skåvlå barggat vaj iellemrijbadibme nanniduvvá
psykologa Margrehte Bals Utsi og Anne Lene Turi Dimpas, Sanks (Sáme nasjonálalasj máhtudakdievnastus - psykalasj varresvuodasuoddjim ja gárramsælgga)

11:30 Biebbmo – Diehtosiida

12:30 «Moattegielak,- ja iednegieldoajmma åhpadibme
Seniorrádevadde Espen Egeberg, Statped

13:15 Giellalåpptim 
Sámedikke baktu

13:40 Vuosádusá
Sáme låhkåmguovdásj, SEAD, Aktan, Sáme allaskåvllå, Sáme oahpestiddje, Girjjealmmudagá, NetSam, Redd barna, Mánájoahttse, duodjára

14:15 Båddå

14:30 Parallælla sesjåvnå

  1. Giellabiesse – Giellabiese jådediddje
    Marikaisa Laiti, Ánar

  2. Fáhkaådåstus
    Sámedikke vuodoåhpadusá fáhkajådediddje Brita Oskal Eira

  3. Guoradallamvædtsaga
    Seniorrádevadde Kirsten Wirkola ja Tor Persen

15:15 Parallælla sesjåvnå:

  1. Juojggam ja subtsastallam mánájgárden
    Juojgge ja åvddåskåvlååhpadiddje Anne Lise Varsi, Deatno

  2. Juojggam ja subtsastallam vuodoskåvlån
    allaskåvlålektor Ánte Mihkkal Gaup

  3. Juojggam ja subtsastallam joarkkaskåvlån
    åhpadiddje ja girjjetjálle Karen Anne Buljo, Áltá

16:00 Låhpadibme sesjåvnå

16:15 Bussa Juhls:aj

17:15 Bussa Juhls:as

19:00 Mállása hávsskudallamijn
Thon hotellan Guovdagæjnon

Duorastahka vuoratjismáno 23.04.2020
Tiebmá: Teknologijja sáme mánájgárdijn ja skåvlåjn

09.00 Digitáliserim mánájgárdijn ja skåvlåjn
Sámedikke baktu

09.30 Sebrudahtte teknologiadnem mánájgárden ja skåvlån
Statped

10.00 Båddå

10.30 Parallælla sesjåvnå

  1. Digitála vædtsaga mánájgárden
    vuostasjlektor Maria Dardanou ja universitehtalektor Torstein Unstad, UIT

  2. Minecraft tijmmaplánan
    Statped

  3. Kontæksta
    Berit Merete Nystad Eskonsipo, Giellatekno, UiT

12.00 Biebbmo - Diehtosiida

13.00 Parallælla sesjåvnå

  1. iPad mánájgárden
    Aina Lindbak, Ida Harviken, Ellen Marit Oskal Gaup, Statped

  2. Skåvllåtjála skåvlån
    Sáme låhkåmguovdásj jådediddje Berit Anne Bals Baal, ja Statped SEAD jådediddje John Marcus Kuhmunen

  3. Jiermmetelefåvnnå pedagogalasj vædtsagin
    Liv Inger Somby, Journalisstaoahpo fáhkakoordinator

14.00 Vuolga/Buorre manno sijddaj