Bruk av oppgavelinje og startmeny i Windows

Her finner du informasjon om hvordan startmeny og oppgavelinje kan brukes for elever som har nedsatt syn. De har ofte behov for andre strategier for å navigere og få oversikt.  

Ved å feste programmer til oppgavelinje og startmeny er de alltid er lett tilgjengelige. Det blir da raskt å åpne dem med tastatur i stedet for mus.

Oppgavelinje og startmeny

Fest program

For rask tilgang anbefaler vi å feste programmer til oppgavelinjen og startmenyen.

Fest til oppgavelinje og startmeny

Fest program til oppgavelinje og startmeny:

  1. Finn programmet du vil feste. Dette finner du på skrivebordet, eller i oversikten over Alle programmer i startmenyen (Windowstasten).
  2. Høyreklikk på ikonet
  3. Velg Fest til oppgavelinjen, eller Fest til Start
  4. Programmet er nå festet

NB! Om du velger å feste programmer rett fra Skrivebordet, og du ikke ser alternativene for å feste, kan du se etter Vis flere alternativer i menyen, og lete der.

Start et program fra Oppgavelinjen

Oppgavelinjen gjør det enkelt å åpne apper, bytte mellom åpne apper og holde oversikt. Du kan enkelt starte et program som ligger på oppgavelinjen ved hjelp av kun tastaturet.

Åpne program fra Oppgavelinjen:

  1. Hold Windows-tasten nede.
  2. Velg tallet som tilsvarer programmets plassering på linjen
  3. Programmet starter hvis det ikke allerede er åpnet
  4. Hvis programmet allerede er åpnet, aktiveres det

Eksempel: Win + 3 vil åpne Teams i eksempelet i bildet øverst.

Start et program fra Startmenyen

Startmenyen gir rask tilgang til programmer og innstillinger. Du kan starte et program som ligger her med en tastatursnarvei på tastaturet.

Åpne program fra Startmenyen:

  1. Trykk på tastene etter hverandre (ikke samtidig)
  2. Win, Tab
  3. Bruk piltaster for å finne programmet du vil åpne
  4. Trykk Enter
  5. Programmet åpnes

Forslag til aktiviteter for å nå opplæringsmålene

Her viser vi til Utdanningsdirektoratet sine forslag til opplæringsmål for tekniske hjelpemidler: Opplæring i punktskrift, tekniske hjelpemidler og mobilitet | udir.no

Gå gjennom trinnene sammen med eleven, og la eleven selv utføre handlingene.