Grunnleggende navigering med VoiceOver på Mac

Lær hvordan elever med nedsatt syn kan flytte VoiceOver-markøren og klikke på objekter på Mac. Og se hvordan objekter håndteres med VoiceOver.

Grunnleggende navigering med VoiceOver består først og fremst i å flytte VoiceOver-markøren og klikke på objekter. I neste omgang handler det om å håndtere objekter.

VoiceOver-tasten

Når eleven navigerer på Mac, skjer det ved at VoiceOver-markøren flyttes rundt på skjermen. VoiceOver-markøren vises som en ramme rundt objektet som er i fokus.

For å flytte VoiceOver-markøren, bruker eleven den såkalte VoiceOver-tasten. VoiceOver-tasten skrives gjerne som VO. Som standard kan både Caps Lock og Kontroll+Tilvalg brukes som VoiceOver-tast.

VoiceOver-tasten

  • VO-tasten: Caps Lock eller Kontroll+Tilvalg

Navigere med VoiceOver-markøren

Grunnleggende kommandoer for å navigere

  • Flytt VoiceOver-markøren til neste objekt: VO+Pil høyre
  • Flytt VoiceOver-markøren til forrige objekt: VO+Pil venstre

Denne metoden brukes for å navigere i apper, menyer, Dock og så videre.

En lydeffekt vil høres hvis det ikke er flere objekter å navigere til i en bestemt retning.

Når eleven navigerer rundt med VoiceOver-markøren, vil det dukke opp objekter eleven ønsker å gjøre noe med. Det kan for eksempel være å starte en app, slå på en knapp eller klikke på en lenke. Dette gjøres ved å utføre et klikk på objektet. Det tilsvarer å klikke med musepekeren.

Klikke på et objekt

  • Klikk på objekt: VO+Mellomrom

Håndtere objekter

Når eleven navigerer med VoiceOver-tasten, vil eleven oppleve at innhold er hierarkisk ordnet. Det vil si at et objekt kan inneholde andre objekter. Et eksempel på det er verktøylinja i appen Notater. Verktøylinja er et objekt som inneholder flere andre objekter, for eksempel knappene Slett og Nytt notat.

Når eleven navigerer til verktøylinja i Notater, vil ikke VoiceOver vite hva verktøylinja inneholder. For å se det, må eleven først håndtere verktøylinja. Slik er det i mange sammenhenger på Macen. Det er hele tiden nødvendig å håndtere og avslutte håndtering av objekter.

Grunnleggende navigering med VoiceOver handler blant annet om håndtering av objekter, for eksempel verktøylinja i Notater
Håndtering av verktøylinja i Notater.

VoiceOver vil hele tiden fortelle når du kommer til objekter som kan håndteres. Det kan for eksempel være verktøylinjer, rullefeltområder eller tabeller.

Håndtere innhold

  • Start håndtering av objekt: VO+Skift+Pil ned
  • Avslutt håndtering av objekt: VO+Skift+Pil opp

Når eleven håndterer en verktøylinje, for eksempel, har VoiceOver bare tilgang til objektene inne i verktøylinja. For å komme videre, må håndteringen av verktøylinja avsluttes.

Tips

Lær å bruke VoiceOver hurtignavigering.