Hvordan bruke leselist?

Lær grunnleggende bruk av leselist. Finn ut hvilke teknikker elever med nedsatt syn kan bruke for å navigere, lese og skrive med en leselist.

Utsnitt av en Focus leselist
Leselista består av celler som viser tekst i punktskrift. For å lese på en leselist må man bruke fingrene. Vi kaller det å lese taktilt.

Elever som ikke kan se skjermen på digitale enheter, kan bruke en leselist i stedet. En leselists hovedoppgave er å vise teksten på skjermen i punktskrift.

En leselist har en leselinje som består av flere punktceller. Hver celle representerer ett tegn (bokstaver, tall og spesialtegn). De fleste leselistene i dag har 40 punktceller, men det finnes leselister med både flere og færre celler. Det er uansett bare en svært begrenset del av teksten fra skjermen som kan vises på leselista av gangen.

NB!

Husk at elever som skal bruke leselist også trenger en skjermleser. Skjermleseren er programvaren som styrer leselista.

Hvordan bruke en leselist?

Å lære bruk av leselist henger nøye sammen med å lære å bruke punktskrift. Punktskrift er forklart i e-læringen Synspedagogisk tilrettelegging for elever som bruker punktskrift, Del 3: Punktskrift.

Navigere med leselist

En leselist med 40 punktceller kan bare vise 40 tegn av gangen. Eleven må derfor navigere leselista gjennom teksten for å få lest alt. Leselista har egne navigasjonstaster til dette.

Navigering på leselist er forklart i e-læringen Synspedagogisk tilrettelegging for elever som bruker punktskrift, Del 4: Tekniske hjelpemidler.

Bruke riktig leseteknikk

For at lesing med leselist skal bli mest mulig effektiv, er det viktig med god leseteknikk.

Leseteknikk på leselist er forklart i e-læringen Synspedagogisk tilrettelegging for elever som bruker punktskrift, Del 4: Tekniske hjelpemidler.

Det finnes to leseteknikker. Den første er mest aktuell i begynneropplæringen på leselist. Den andre bygger på den første teknikken, og kan tas i bruk når eleven har kommet opp på et visst nivå.

For begge teknikkene anbefaler vi at eleven bruker begge hender hvis mulig. Begge hender er en fordel fordi det gir:

Når eleven har blitt komfortabel med den enkle leseteknikken, kan teknikken for litt viderekommende innføres. Denne teknikken gir mulighet for litt høyere lesehastighet.

Skrive med leselist

Leselistas viktigste oppgave er å vise tekst. Men mange av dem kan også brukes til å skrive. De fleste modellene har et punktskrifttastatur som eleven kan bruke som et alternativ til tastaturet på datamaskinen.

Å skrive med punktskrifttastaturet er mest vanlig tidlig i opplæringsløpet. Etter hvert bør de fleste elevene gå over til å bruke tastaturet på datamaskinen.

Når elever bruker touchmetoden på et vanlig datamaskin-tastatur, vil hver finger ha ansvar for sine bestemte taster. Slik er det også med skriving på et punktskrifttastatur.

Skriving på leselist er forklart i e-læringen Synspedagogisk tilrettelegging for elever som bruker punktskrift, Del 4: Tekniske hjelpemidler.

Punktskrifttastatur kan også være nyttig for mobiltelefoner og nettbrett. Disse digitale enhetene mangler egne fysiske tastatur.

Flytte skrivemerket med markørhentere

Elever som bruker leselist, vil bruke skrivemerket (markøren) på samme måte som seende.

Både seende og punktskriftbrukere kan flytte skrivemerket ved hjelp av piltastene på datamaskin-tastaturet. Men seende vil ofte bruke mus til å flytte skrivemerket. Det kan ikke punktskriftbrukere gjøre.

Utsnitt av leselist der sammenhengen mellom punktcelle og markørheter er vist.
En punktcelle som viser bokstaven ‘v’ og tilhørende markørhenter. Et trykk på markørhenteknappen vil flytte skrivemerket til denne bokstaven.

I stedet kan eleven bruke leselista til å flytte skrivemerket. Leselista har små knapper som vi kaller markørhentere. Du finner en slik knapp i forbindelse med hver punktcelle. Når eleven trykker på en markørhenterknapp, vil skrivemerket flyttes til den korresponderende punktcellen.

Markørhentere er svært nyttig når eleven skal gjøre endringer i en tekst. Endringer kan være å sette inn tegn eller ord i en setning, eller å rett et feilstavet ord.

Flere muligheter med leselist

En leselist kan ha flere muligheter enn det som er beskrevet over. Du finner mer informasjon om det på Kunnskapsbanken.