Kan synet være årsaken til lesevanskene?
Når elever skal kartlegges for lese- og skrivevansker er det viktig å vite noe om vanskene kan skyldes synet.
Hvis synet svikter på noen måte, kan det gjøre det vanskelig for eleven å forstå innholdet i en tekst. Å lese krever at både øynene, øyemusklene og hjernen fungerer godt sammen. Både små og store synsproblemer kan gjøre lesing mer slitsomt og påvirke leseferdighetene.
For å kunne avkode skrevne ord er det en rekke av synets delfunksjoner som spiller inn. Jo flere av delfunksjonene det er utfordringer med, jo større kan vanskene bli. Noen av delfunksjonene gir likevel større konsekvenser for lesing enn andre. Utilgjengelighet til tekst og tall kan ha flere årsaker. Se også Pedagogiske konsekvenser av nedsatt syn.
Lite bevissthet rundt visuelle vansker
Elever med visuelle lesevansker kan ha redusert motivasjon, utholdenhet og konsentrasjonsevne ved lesing og skriving. Ofte er barna lite bevisst synsvanskene sine. Mange beskriver ikke synsproblemer selv, men uttrykker heller at lesning og skriving er kjedelig.
De kan ofte trenge hyppige korte pauser, men det kan være vanskelig for dem å ta initiativ til dette. Motorisk uro/atferdsvansker/konsentrasjonsproblemer kan bli symptomene som synes for omverdenen. Viser eleven vansker med å forstå bokstaver og/eller tall, blir det viktig å kartlegge barnet/elevens evne til å tolke og bearbeide visuell informasjon.
Problemer med samsyn og øyemotorikk er to av de vanligste synsrelaterte årsakene til lese- og skrivevansker.
Samsynsvansker
Når vi ser, sender hvert øye sitt eget bilde til hjernen. Normalt klarer hjernen å sette disse to bildene sammen til ett samlet bilde. Hvis øynene ikke samarbeider som de skal, oppstår samsynsvansker.
Samsynsvansker kan oppstå når barnet har:
- Ulikt skarpsyn (visus) på høyre og venstre øye
- Skjeling/strabisme (også omtalt som fori eller tropi i epikriser)
- Redusert evne til å stille skarpt på ulike avstander (akkommodasjonsforstyrrelser)
- Redusert evne til å holde blikket samlet på nært hold (upresis konvergens)
Øyemotoriske vansker
Øynene styres av seks ytre muskler som gjør at vi kan bevege dem raskt og nøyaktig når vi leser. Lesing krever presise og utholdende øyebevegelser.
På grunn av øyemotoriske vansker må eleven bruke ekstra energi på å styre øyemusklene, slik at synet ikke blir forstyrret når han eller hun leser. Mange kan oppleve problemer med innholdsforståelsen, da konsentrasjonen går til å utføre den tekniske delen av lesingen.
Tegn på visuelle lesevansker
Barn med visuelle lesevansker kan oppleve problematikken ulikt. De kan ha alt fra ett til flere symptomer. Noen symptomer kan forveksles med andre årsaker til lesevansker.
Typiske tegn på visuelle lesevansker kan være når eleven:
- oppfatter bokstavene på feil sted.
- blikket lander på feil linje.
- gjetter på ord/endinger (leser ikke ferdig).
- hopper ofte over ord og bokstaver i teksten.
- har lav utholdenhet ved lesing og nærarbeid.
- har utfordringer med avskrift.
- dekker til et øye når det leses.
- har vansker med å få med seg innholdet i tekst.
- ikke har forventet progresjon i lesing tross tiltak.
- er klumsete, skjeler, myser, klager over hodepine, blir unormalt sliten, har utholdenhetsvansker eller konsentrasjonsvansker.
- klager over svie, kløe og irritasjon i og rundt øynene.
Tiltak
For barn som strever med lesing og skriving, anbefaler vi alltid at synet sjekkes hos øyelege eller optiker. Dersom det ut fra kartlegging og utredning blir funnet synsproblemer, kan det være behov for tiltak.
Tiltak er individuelle og bør ta utgangspunkt i kartlegging av synet.
Noen tiltak som kan være aktuelle:
- Noen barn kan ha nytte av briller eller kontaktlinser. Hvordan oppdage og kartlegge synsnedsettelser?
- Det finnes tilpasningsmuligheter i digitale enheter, som kan prøves ut sammen med eleven.
- Visuell lesing bør i noen tilfeller suppleres/erstattes med auditiv lesing. Tilpassing og tilgang til litteratur
- Flere forslag om tilrettelegginger av tekst kan du lese om i Barn og unge med nedsatt syn, s.23
Du finner også mer om dette på Dysleksi og andre lese- og skrivevansker (udir.no)

