Fem faktorer som kan bidra til å lykkes
Rådgivere i Statped har de siste årene identifisert fem faktorer for å lykkes i arbeidet med skolefravær for elever med nevroutviklingsforstyrrelser.
Disse overordnede faktorene kan brukes som rettesnorer for laget rundt eleven, og kan være nyttige å ta frem om man merker at samarbeidet butter eller tiltak ikke har ønsket effekt.

Felles forståelse
Laget rundt eleven må ha en felles forståelse av hvem eleven er. Dette omfatter hvilke styrker og interesser eleven har, samt en fullstendig oversikt over elevens vanskebilde og om skolens fysiske miljø er godt nok tilpasset elevens behov.
Ved manglende felles forståelse vil laget kunne bli uenige om tiltak eller ikke få gjennomført tiltak fordi enkeltmedlemmer ikke forstår hensikten, ikke ser utfordringene eller ikke er enige. Det kan også være vanskeområder som ikke har blitt tilstrekkelig belyst, fordi de ikke er så synlige i skolehverdagen.
Her kan du lese mer om felles forståelse.
Lovverk og styringsdokumenter
Elevens lovpålagte rettigheter må ivaretas, da det handler om elevens rettssikkerhet. Laget rundt eleven må sikre en rød tråd fra sakkyndig vurdering fra PP-tjenesten, via enkeltvedtaket fra kommunen (rektor), til det daglige arbeidet gjennom elevens IOP (individuell opplæringsplan), gjennomført av pedagog(er).
Her kan du lese mer om lovverk og styringsdokumenter.
Eleven er godt nok kartlagt
For å kunne sette inn gode nok tiltak er laget rundt eleven avhengige av å vite så mye som mulig om eleven, jf. felles forståelse over. Eleven kan maskere og skjule vanskene sine i et forsøk på å ikke skille seg ut, og er ikke nødvendigvis klar over at enkelte utfordringer, som for eksempel sansevarhet, ikke er noe alle opplever.
Det er vesentlig å få oversikt over det samlede vanskebildet for å «treffe» med ulike tiltak.
Her kan du lese mer om kartlegging.
Eleven opplever struktur og forutsigbarhet i hverdagen
Nevrodivergente elever med skolefravær har ofte et stort behov for struktur og forutsigbarhet i skolehverdagen, som kompensasjon for blant annet eksekutive funksjonsvansker. Forutsigbarhet kan virke stressdempende, gi oversikt over forventninger og forberede eleven på hva som skal skje og hva de skal gjøre.
Her kan du lese mer om hvordan man kan skape struktur og forutsigbarhet for denne elevgruppen
Læringsaktivitetene er bygget på elevens interesser og sterke sider
Mange nevrodivergente elever med skolefravær har opplevd lite mestring, både faglig og sosialt, og skolen oppleves kanskje verken som en trygg eller meningsfull arena. Læringsaktiviteter som bygger på elevenes interesser og sterke sider, vil fremstå som en trygg arena å bevege seg i, samtidig som de umiddelbart kan vekke elevens interesse og gi gode muligheter for mestring.
For å lese mer om læringsaktiviteter, kan du klikke her.

Trenger du spesialpedagogisk veiledning?
Vår spør oss-tjeneste drøfter og veileder om spesialpedagogiske utfordringer. Tjenesten er primært rettet mot PP-tjenesten, men vi tar også imot henvendelser fra barnehage, skole og andre. Vi kan veilede foreldre om det spesialpedagogiske støttesystemet.


